1 ALLMOGE
Försiktigt börjar folk förstå storheten i verkliga antikviteter, det handhuggna, patinerade, genuina. Svepaskar, knopplister, näver-och rotarbeten och gedigna vägghängda skåp är några exempel på saker att spana efter.
2 JUGEND
Något glatt 2020-tal verkar det inte bli i världen men 1920-talets formgivning är på uppgång. Håll utkik efter dekorativa fotogen-och oljelampor med sirliga blommor eller realistiska insekter. Fotoramar i hamrad koppar och skulpturala bokstöd.
3 BRONS
Grönpatinerat, mystiskt och tungt. Vaser, askar, pokaler och skulpturer. Brons är det hetaste materialet på marknaden nu. Håll utkik efter GAB och Just Andersen.
4 BEDAGAD SKÖNHET
Förgyllda ljuslampetter, empir, suggestivt målade skepp i tung guldram från förra sekelskiftet. Känslan “slitet fideikommiss” och romantiskt
5 TEXTILIER