Köpenhamn på 1700-talet. Ett virrvarr av liv, ljud och lukt: Hojtande köpmän, fiskare på Holmens kanal, hästar och får på gatorna och tjusiga damer i bärstolar. Och så målaren och kopparslagaren Jacob Fosie och hans dotter Johanna Marie på väg till sitt stora hus på Østergade 42 – det som är Strøget i dag – kanske med pudrad peruk och rokokoklänning? Både talang och ambition har de i alla fall med sig.
I korsvirkeshuset med 16 rum bodde Jacob (1679–1763) och hans hustru Anna Dorothea Ilsøe (död 1742) och det var högt i tak. Jacob Fosie var en bildad, rik man med ett stort bibliotek, utbildad i teckning, akvarellmålning och koppargravyr och han behärskade stora kulturspråk som engelska, tyska, franska, italienska och latin. Han var dessutom organist i Holmens Kirke…